Jedinečným doplnok miestnosti je záclona. Vyberiete si farbu, vzor a materiál a potom už Vám len stačí premyslieť si tie správne rozmery, aby Vám záclona dokonale orámovala okno a vytvorila dojem precízne zariadenej miestnosti. „Miery“ Vašej záclony budú určovať nasledujúce kroky krajčírok a jej konečný tvar. Bezchybné rozmery sú základom úspechu, preto si dávajte pozor na zopár pravidiel, ktorým musí veľkosť každej záclony podliehať.

Ako odmerať výšku záclony?

Výšku záclony určíte zmeraním vzdialenosti od stropu pri koľajnicovom systéme resp. od vrchnej časti garniže alebo tyče po podlahu (závesy a záclony by mali byť približne 1-2 centimetre nad podlahou), 5 centimetrov pod parapetu alebo po okraj parapety.

Ako odmerať šírku záclony?

Pri objednávaní základného materiálu musíte pridať materiál na nariasenie záclony. Zamyslite sa, či chcete na záclone našitú tzv. riasiacu pásku, ktorá riasy vždy v určitom pomere, napr. 1:2 alebo 1:2,5. Závisí od toho totiž množstvo materiálu určeného na samotné nariasenie.

Metrážové záclony a závesy

Výška metrážovej záclony je meraná v najdlhšom mieste záclony, avšak šírku takejto záclony si určujete sami. Tá môže byť upravená podľa vzoru, ktorý by ste chceli mať na oboch stranách rovnaký.

Keď hovoríme o metrážových závesoch, je to presne naopak. Výšku si určujeme sami, ale šírka závesov je daná. Rozmery závesovej metráže je nutné uviesť ešte pred šitím.

Závesy a ich zameranie

Závesy určené do spální alebo detských izieb sa zväčša používajú na zaťahovanie. Ak máte záujem o podobný zaťahovací záves, celkovú šírku je treba uviesť ako 1,5 – 2 násobok šírky plochy, ktorú budete chcieť zatiahnuť. Vďaka tomu potom nebudete mať záves našponovaný, ale voľne zatiahnutý a nenútene vyzerajúci.

Výška závesov taktiež potrebuje prirátať 10 – 15 centimetrov k pôvodnej (základnej!) výške. Spomenutých 10 – 15 centimetrov použijete na obšitie okrajov.

Šírka závesov sa neskôr skracuje o 8 centimetrov. Jedná sa o 4 centimetre z každej strany použité na obšitie.

Záclony a ich šitie

Rozmery záclon a závesov si popredu určíte pred šitím. Pri niektorých druhoch treba rátať s tým, že sa ich rozmery môžu líšiť o zhruba + – 5 centimetrov. Následne záclony obšijeme a ak bude treba, našijeme aj riasiacu pásku. Záclona alebo záves opatrený takouto páskou bude mať rovnomerné a uhladené nariasenie. Poskytneme Vám možnosť objednať si obšitie strihaných okrajov aj pri záclonovej, či závesovej metráže. Znamená to, že obšité zastrihnuté konce sa nebudú párať a nedôjde ani k ďalšiemu poškodeniu.

Ako to už s tovarom na mieru býva, počas celého procesu prebieha telefonická konzultácia ohľadom šitia. Predchádza jej zadanie Vašej objednávky a vopred stanovenej cene, ktorá je vždy univerzálna a odlišná, v závislosti od množstva aspektov.

Ak by ste si aj tak nevedeli dať rady ako na to, kontaktujte nás prostredníctvom telefónneho čísla 0918 466 327, napísaním e-mailu na našu e-mailovú adresu info@vianocneozdoby.sk alebo   kontaktným formulárom, ktorý je Vám k dispozícií na vyplnenie. V prípade záujmu Vám s radosťou prídeme záclony/závesy zamerať osobne a zabezpečiť Vám tak komfort pri zariaďovaní Vašej domácnosti.

 

zameranie_zaclon_zavesov

 

Legenda k obrázku:
1 – Šírka okna, podľa ktorého zameriavate záclonu/záves
2 – Výška zameraným okna
3 – Preklad od hornej časti konštrukčného systému po strop
4 – Predstavuje výšku konštrukčného systému nad zameraným oknom (miery berieme od spodného okraja krúžku konštrukčného systému po spodný okraj prekladu)
5 – Výška miestnosti (miery berieme, pokiaľ máme záujem o záclonu /alebo záves/ dlhú až po dlážku)
6 /A – Vzdialenosť medzi ľavým okrajom okna a stenou/oknom/nábytkom
6 /B – Vzdialenosť medzi pravým okrajom okna a stenou/oknom/nábytkom
7 – Vzdialenosť medzi spodným okrajom parapety a radiátorom/kúrením/stolom/prekážkou
8 /A/B – Vzdialenosť medzi držiakom konštrukčného systému a okrajom ľavej/pravej strany okna. Pre záclony odporúčame udržať vzdialenosť na 7 – 15 centimetroch, pri závesoch 25 – 30 cm.
9 /A/B – Rozpätie medzi koncovkou tyčového konštrukčného systému od držiaka konštrukčného systému. Odporúčaná vzdialenosť sa líši v závislosti od typu konštrukčného systému, ale odporúčame 5 – 10 cm.
10 – Spočítané rozmery výšky zameraného okna a prekladu od hornej časti konštrukčného systému po strop ( 2 + 3 ). Jednoduchšie meranie ako 2 a 3. Vzdialenosť od stropu po spodný okraj parapety. V prípade vystupujúceho parapetu zameriame túto vzdialenosť od stropu po horný okraj parapety.
11 – Rozmer vnútorných strán konštrukčného systému

Save