Pri výbere vhodného materiálu na záclonu alebo záves treba zohľadniť niekoľko faktorov. Okrem dizajnu je to hlavne funkčnosť a zloženie materálu. Preto Vám v nasledujúcich riadkoch popíšeme niekoľko najpoužívanejších materiálov pri šití záclon a závesov.

Výber materiálu na záclony je o niečo jednoduchší ako pri závesoch. 95% materiálov je 100% polyester. Tento materiál má niekoľko výhod. Okrem cenovej dostupnosti sú to hlavne jeho vlastnosti. Veľmi ľahko sa čistí a rýchlo schne. Ak ho správne operiete, tak záclonu stačí zavesiť späť na garnižu a nechať uschnúť. Netreba ju žehliť.

Ponuka závesových materiálov je o niečo pestrejšia. Závesové látky bývajú veľmi často zmesové. To znamená, že sa môžete stretnúť s kombináciou bavlny a polyesteru. Tento materiál je mäkší a príjemnejší na dotyk ako 100% polyester. Je preto vhodný napríklad do detských izieb. Jeho nevýhodou je však väčšia krčivosť. Pre náročnejších klientov je v ponuke napríklad zmes s obsahom hodvábu. Vďaka jemnému a lesklému hodvábnemu vláknu pôsobia tieto materiály veľmi elegantne a luxusne.  Ich nevýhodou je vysoká cena a náročná údržba. Nesmú sa prať v automatickej práčke. Často sa používa aj zmes polyester – viskóza. Tento materiál je krásne padavý a na okne pôsobí elegantne. Nevýhoda je zrážanlivosť. Tento problém sa rieši vyzrážaním materiálu ešte pred ušitím závesu.

Veľmi obľúbeným materiálom na šitie závesov, najmä do spální alebo detských izieb, je Black-out. Špeciálna trojvrstvová látka, ktorej strednú vrstvu tvorí čierne vlákno. Táto štruktúra zabraňuje prenikaniu slnečného svetla do izby, čím vytvára pocit noci aj za bieleho dňa. Čierne vlákno navyše vôbec neovplyvňuje farbu závesu, ktorého farebná paleta je naozaj veľmi široká. Tento materiál je 100% polyester, preto sa veľmi ľahko udržiava.

Ak potrebujete poradiť s výberom vhodného materiálu na záclony a závesy, neváhajte nás kontaktovať telefonicky alebo e-mailom.